
Informacje ogólne
Jubileusz to nazwa roku szczególnego: wydaje się, że pochodzi od instrumentu, którym posługiwano się by obwieścić jego początek; jest to yobel, barani róg, którego dźwięk rozbrzmiewa w Dzień Przebłagania (Jom Kippur). Święto to jest obchodzone co rok, ale szczególnego znaczenia nabiera, gdy zbiega się z początkiem roku jubileuszowego. Pierwszą ideę na ten temat znajdujemy w Biblii: w roku 50-tym ma być obchodzony jubileusz, jako rok dodatkowy po cyklu siedmiu pełnych lat szabatowych, przypadających co siedem lat. (por. Kpł 25, 8-13). Choć nie jest to łatwe do osiągnięcia, został zaproponowany jako okazja do przywrócenia prawidłowej relacji z Bogiem, między ludźmi i z całym stworzeniem; obejmował przebłaganie za grzechy, powrót do swej własności i odpoczynek całej ziemi.
Ewangelia według św. Łukasza, cytując proroka Izajasza, opisuje misję Jezusa w ten sposób: „Duch Pański spoczywa na mnie; ponieważ mnie namaścił i posłał mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana” (Łk 4, 18-19; por. Iz 61, 1-2). Te słowa Jezusa stały się także czynami wyzwolenia i nawrócenia w codziennych spotkaniach z Nim i relacjach.
W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”, ponieważ jest to czas, w którym doświadczamy, że świętość Boga nas przemienia. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.
Spis wszystkich poprzednich jubileuszy w historii Kościoła katolickiego (1300 – 2015):
https://www.iubilaeum2025.va/pl/giubileo-2025/giubilei-nella-storia.html
Szczególnym miejscem przeżywania Roku Świętego są ustanowione w każdej diecezji kościoły jubileuszowe. Pielgrzymując do nich lub trwając w nich na pogłębionej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, a także spełniając zwyczajne warunki, można w każdym dniu Roku Jubileuszowego zyskać łaskę jubileuszowego odpustu zupełnego (nawet dwa razy dziennie).
W Diecezji Siedleckiej zostały ustanowione 23 kościoły jubileuszowe. Wśród nich jest Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia NMP i św. Apostołów Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej.
Zobacz:
Jubileusz 2025
w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej
W Spowiedzi świętej Pan Bóg odpuszcza nam grzechy. Każdy jednak grzech pozostawia w naszym sercu pewien bałagan, którego Spowiedź nie usuwa… Bałagan ten sprawia, że po śmierci nie możemy iść prosto do Nieba, ale czeka nas bolesne oczyszczanie serca w czyśćcu…
Na szczęście Pan Bóg dał nam możliwość usuwania tego bałaganu już tutaj, na ziemi 🙂 Są to tzw. odpusty. Jest bardzo wiele sytuacji, w których częściowo usuwamy ten bałagan – są to odpusty cząstkowe. Jest jednak także możliwość usunięcia całego bałaganu naraz – nazywamy to odpustem zupełnym.
Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie*
– albo dla siebie,
– albo dla osoby zmarłej, której w ten sposób, jeżeli jest jeszcze w czyśćcu, pomagamy od razu przenieść się do Nieba! 🙂
Aby uzyskać odpust zupełny należy
w jednym i tym samym dniu
spełnić wszystkie 5 warunków przedstawionych w PREZENTACJI.
Wśród tych warunków jeden jest najważniejszy. Możemy wręcz powiedzieć, że jest to taki KLUCZ DO NIEBA 🙂 Serce człowieka, które spełnia ten warunek jest po prostu tak piękne w oczach Pana Boga, że otwiera bramę bezpośrednio do Nieba 🙂 (Znajdź klucz w PREZENTACJI, a dowiesz się, który to warunek).
Cztery warunki są zawsze takie same. Są to warunki zwyczajne uzyskania odpustu.
Aby uzyskać odpust, należy jednak spełnić także jeden dodatkowy uczynek (piąty warunek), który samemu trzeba wybrać spośród kilkunastu dostępnych opcji 😉
Najbardziej znanym „dodatkowym uczynkiem” jest udział we Mszy Świętej w dniu uroczystości odpustowej. W naszym Sanktuarium uroczystości odpustowe wypadają w następujące dni:
- niedziela po 15 stycznia (Odpust ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika)
- 29 czerwca (Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła)
- 2 sierpnia (Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli)
- 15 sierpnia (Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)
- 8 września (Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny)
- 26 września (Uroczystość Matki Bożej Leśniańskiej)
W poniższej PREZENTACJI poznamy inne dodatkowe uczynki, niezwiązane z żadną konkretną datą, a więc takie, które wykonać możemy w dowolnym dniu. Część z nich obowiązuje zawsze i wszędzie. Jest też taki, który obowiązuje tylko w Polsce. Jeszcze inne obowiązują tylko w roku 2025 – roku jubileuszowym.
>> PREZENTACJA – warunki odpustu zupełnego <<
* Na czas roku jubileuszowego 2025 papież Franciszek zezwolił na wyjątek od tej reguły i odpust zupełny można uzyskać nawet dwa razy dziennie! Aby uzyskać go drugi raz w ciągu dnia, należy przyjąć drugi raz Komunię świętą (podczas Mszy Świętej) oraz spełnić pozostałe warunki. Drugi odpust można ofiarować jedynie za zmarłych.